Дренажна система, знезараження дренажу

Велика частина живильного розчину, що надходить до рослин, засвоюється ними. Однак для нормального росту і функціонування кореневої системи необхідно, щоб частина розчину йшла в дренаж. Добова кількість дренажу може становити від 30% до 60% в залежності від культури, пори року та інших факторів. Це забезпечує гарне зволоження субстрату і подачу необхідної кількості поживних речовин рослинам без його засолення. Для правильного дозування живильного розчину необхідний постійний кількісний та якісний контроль дренажу - важливо знати його кількість, кислотність, і кількість розчинених у ньому солей. У той же час, з дренажем втрачається багато води і мінеральних добрив, а скидання дренажу в каналізацію або водойми шкодить екології і тягне за собою великі штрафи. Тому дренаж необхідно збирати і використовувати повторно. Однак зібраний дренаж містить багато механічних і біологічних забруднень, тому його використання без очищення і дезінфекції не припустимо. У теплицях, проектованих компанією «VENLO», ми пропонуємо встановлювати систему збору та рециркуляції дренажу. Система дозволяє без втрат збирати, контролювати, фільтрувати, знезаражувати, і повторно використовувати дренаж. Нижче наводиться загальний опис системи збору та рециркуляції дренажу на прикладі тепличного комплексу з рослинами, які вирощуються в ізольованому від грунту субстраті на краплинному поливі.

 

Збір дренажу.

На кожному прольоті теплиці виводяться випуски д.50мм, з'єднані з дренажними трубами д.125 мм, укладеними під землею вздовж обох кінців фронтонів кожного відділення. Дренажні труби з'єднані трубою д.160 мм до підземного герметичному дренажного колодязя ємністю близько 1 куб.м., виготовленому з поліетилену або склопластику, розташованому в теплиці вздовж центральної доріжки. У колодязі знаходиться занурювальний насос, підключений через зворотний клапан до напірного трубопроводу д.110 мм. Напірний трубопровід прокладений від колодязів ємності для неочищеного дренажу великого обсягу. Обсяг ємності дозволяє збирати і зберігати до обробки більш ніж добового обсягу дренажу. Трубопроводи комплектуються ручними кранами і сполучними фітингами. Всі деталі трубопроводів виготовлені з ПВХ, що разом з підземної прокладкою гарантує їх роботу протягом всього терміну експлуатації теплиці, без обслуговування, заміни та ремонту.

 

Облік дренажу.

Перед надходженням в ємність дренаж проходить через датчики потоку, температури, EC і pH. Датчики підключені до єдиної системи автоматики для кількісного і якісного контролю дренажу і автоматичної корекції поливів.

 

Очищення дренажу.

Хороша попередня фільтрація має велике значення для подальшої дезінфекції. Вміщені в воді частинки можуть створювати тінь при опроміненні і переносити з собою хвороботворні мікроорганізми. Для цього в комплект входить Фільтростанція з піщаним фільтром глибокого очищення. Фильтростанция є повністю автоматичною, з системою зворотного промивання, який включається за часом або при різниці тисків на вході і виході. Детальніше про фільтри можна почитати на сторінці Системи фільтрації.

 

Дезінфекція дренажу.

Існують два основних способи дезінфекції дренажу - за допомогою високої температури і опромінення жорстким ультрафіолетом (короткохвильовим УФ-випромінювання). Ми поставляємо систему з опроміненням UV-C довжиною хвилі 254нм. Уcловно діапазон ультрафіолетового випромінювання ділиться на чотири діапазони:

  • UV-А (315-400 нм);
  • UV-В (280-315 нм);
  • UV-C (200 -280 нм);
  • UV-Вакуум (100-200 нм).

Знезаражувальним ефектом володіє поддиапазон UV-C і частина UV-B, тобто випромінювання з довжиною хвилі 200 - 320 нм. Знезараження за допомогою ультрафіолетового випромінювання грунтується на фотохімічних реакціях, що викликають фізико-хімічні та біологічні перетворення в живій матерії мікроорганізмів (бактерій, вірусів, найпростіших) - випромінювання руйнує молекули ДНК в клітинах бактерій і мікроорганізмів, перешкоджаючи їх розмноження. Інтенсивність, тобто дозу випромінювання установки дезінфекції можна вибрати з метою проведення селективної або повної дезінфекції. При селективної дезінфекції гине цвіль (грибки) і бактерії. При повної дезинфекції поруч з цвіллю і бактеріями також знищуються вірусі.Доза випромінювання - це загальна кількість енергії, що надходить в води в формі УФ-випромінювання.

 

Доза випромінювання залежить від трьох чинників:

  • Середня інтенсивність опромінення, з якої обробляється вода.
  • Час перебування води в камері опромінення.
  • Показник пропускання води Т10.Т10 - це відсоток UV-C випромінювання, що залишилося після події через шар води товщиною 10 мм. Чим нижче значення Т10, тим більше потрібно енергії для необхідної дози UV-C. Значення Т10 дренажної води при вирощуванні на субстраті, як правило, становить від 20% до 40%. При вирощуванні на органічних субстратах значення пропускання знижується. Для досягнення Т10 = 20% або вище необхідно додавання чистої води. Голландськими фахівцями визначена мінімальна доза опромінення, необхідна для запобігання захворювань рослин. В ході біологічних дослідів попередньо заражена вода дезінфікувати і подавалася молодим рослинам.

При Т10 = 20% або вище визначені наступні дози опромінення:

Для селективної дезінфекції (водорості, грибки, бактерії): 100 мДж / см

Для загальної дезінфекції (включаючи віруси): 250 мДж / см

 

Робота установки.


Установка дезінфекції діє в повністю автоматичному режимі. Коли система по датчикам рівня визначає, що в баку з неочищеним дренажем достатню кількість рідини для роботи установки протягом не менше 2:00, установка переходить в режим «старт».

 

Під час старту вода з установки направляється назад в дренажний бак до того моменту, поки лампи не наберуть достатню температуру, і не буде досягнута необхідна доза опромінення, після чого система перемикається на бак з дезінфікуючим дренажем.

 

Вода проходить через камери опромінення уздовж ламп в турбулентному плині. Турбулентний потік в поєднанні з тривалим часом експонування (вода проходить через 6 і більше ламп, в залежності від моделі) дозволяє оптимально дезінфікувати дренажну воду. На зовнішній стінці камери опромінення розташований датчик UV-C-випромінювання, безперервно контролює випромінювання. Також контролюється потік, тобто кількість води, що проходить через установку. Це гарантує оптимальну роботу і дезінфекцію води від бактерій, грибків і вірусів.

 

Потужний PLC-контролер з дисплеєм контролює оптимальну роботу всієї установки. Також процесор має архів аварій, який можна переглянути за всі роки роботи установки. Процесор має лічильник робочих годин ламп, контролює уприскування кислоти під час промивок.

 

Після циклу дезінфекції автоматично відбувається вприскування невеликої кількості кислоти, завдяки чому не утворюється осад і кварцові трубки, в яких знаходяться лампи, залишаються чистими до наступного циклу дезінфекції.

 

Надалі дезінфікованих дренаж за програмою поливу автоматично подмешивается до чистої води, потім розчин надходить у вузол дозації добрив, і потім, до рослин. Частина живильного розчину засвоюється, частина потрапляє в дренаж. Цикл повторюється.

У АТС-Україна ви знайдете все для дренажу, а розцінки на дренажні роботи вас приємно здивують.